Los Cobardes

Drukuj

To oczywiście było mało skuteczne prawo, ale czyż nie sprawiedliwe i piękne? Pełne idealizmu i wiary w sens walki o lepszy świat. Dawało możliwość pokazania międzynarodowej opinii publicznej w spektakularny i medialny sposób problemów z pogwałceniami podstawowych praw człowieka dziś i kiedyś przez ludzi władzy. Dawało możliwość wzbudzenia, choć na moment, niepokoju w zatrutych sercach pełnych arogancji kacyków, którzy jak świat światem dzięki swej pozycji uchodzą odpowiedzialności za swoje zbrodnie. Mogło utrudnić im życie, ograniczyć swobodę podróżowania i korzystania z dolce vita. Każdy kraj takie prawo powinien mieć.

W Hiszpanii kodeksy karne i postępowania były dotąd tak skonstruowane, że istniała możliwość, aby przed tamtejszymi sądami próbować pociągać do odpowiedzialności ludzi winnych najcięższych zbrodni przeciwko uniwersalnym prawom człowieka. Zarówno bezpośrednich winnych, jak i politycznych mocodawców zbrodniczych reżimów. Uniwersalizm tego prawa polegał na tym, że nie miało znaczenia gdzie, kiedy i przeciwko komu zbrodnia została popełniona. Ta kategoria czynów nie ulegała przedawnieniu, nie musiały one były nastąpić na terenie Hiszpanii, nie musiały być skierowane przeciwko jej obywatelom. Kilka spektakularnych procesów udało się wszcząć, niejeden zakończony skazaniem proces w Ameryce Łacińskiej nastąpił dzięki tej właśnie inspiracji, a niejaki Augusto Pinochet przez kilka miesięcy musiał przebywać w areszcie w związku z oskarżeniem sformułowanym na bazie tych przepisów.

Niestety, zdominowany przez konserwatywną Partię Ludową parlament hiszpański podjął decyzję o wygaśnięciu uniwersalizmu tego prawa za kilka miesięcy. Sprzeciw lewicy i liberalnej Unii Postępu i Demokracji został zignorowany. Wielu komentatorów wskazuje, że przyczyną tej rejterady konserwatystów były naciski z Chin, której byli przywódcy, jako kolejni, znaleźli się na celowniku hiszpańskich śledczych. Tak czy inaczej Partia Ludowa dała zaiste żenujący pokaz swoich priorytetów.

Każde takie zdarzenie gdziekolwiek na świecie powinno nas obchodzić. To bowiem kolejny mały krok wstecz na drodze ku bardziej prawemu światu, kolejny niepokojący sygnał, że generalny kierunek procesów na naszym świecie wykonał niedobry zwrot i lepiej już niestety było.

index

Czytaj również